Гръцките комунисти обявяват по радиостанцията си "Свободна Гърция" преди 75 години – на 16 октомври 1949 г., края на военните действия, с което приключва Гражданската война, която разтърсва страната.
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плака
Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.
В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат
Мъж на 51 г. е задържан за срок до 24 часа, след като е установено да управлява автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,13 промила. Това съобщават от областната дирекция на МВР в Ловеч.
Шофьорът е заловен при полицейска проверка на пътя Плевен - Ловеч, в района на бензиностанция на входа на Ловеч. По случая е образувано бързо производство.
Друг, 26-годишен шофьор от Тетевен е управлявал лек автомобил с 1,5 промила в издишания въздух.
Припомняме, че миналата седмица в Ябланица бе задържан 49-годишен да шофира с 2,86 промила алкохол.
Нормализира се ситуацията с тежкотоварния трафик на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". От около часа вече работи новата система на турската митница и обработката на камионите става по електронен път, а не ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов. По думите му към момента колоната от чакащи пред граничния пункт автомобили е намаляла до около два километра.
Километрични колони от тирове се образуваха вчера пред граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово". Турската митническа администрация преустанови временно преминаването на тежкотоварни автомобили през границата с България, заради въвеждането на фаза 5 на европейската система за транзит NCTS. Прекъсването бе обявено от 21:00 ч. на 16 ноември до 7:00 ч. на 17 ноември, но продължи повече от предвиденото.
Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg
Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.
Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.
Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у
Гръцката гражданска война (декември 1944 – януари 1945 и 1946–1949) е двуетапен конфликт, по време на който гръцките комунисти неуспешно се опитват да установят контрол над страната, отбелязва енциклопедия “Британика”. Първият етап от гражданската война започва само месеци преди окупацията на Гърция от нацистка Германия да приключи през октомври 1944 г. След изтеглянето на германските войски от Гърция през октомври, комунистите и гръцките роялистки партизани са събрани под британско покровителство в неспокойно коалиционно правителство в Атина. Но това правителство се разпада няколко седмици по-късно, когато комунистическите членове на коалицията отказват да разпуснат своите партизански сили. На 3 декември в Атина избухва ожесточена гражданска война, която британските военни сили успяват да потушат с голяма трудност.
Комунистите приемат поражението и разпускането на силите си на конференция през февруари 1945 г. и през март 1946 г. в Гърция се провеждат общи избори. Комунистите и техните последователи обаче се въздържат от гласуването и се връща роялистко мнозинство. След това през септември 1946 г. се провежда плебисцит, който възстановява гръцкия крал на трона. През 1946 г. е възобновена пълномащабна партизанска война от комунистите, които са преминали в нелегалност.
Този втори комунистически бунт продължава до 1949 г., когато снабдената и подсилена от САЩ гръцка армия успява да изчисти бунтовническите центрове от планинската вътрешност на Гърция. На 16 октомври 1949 г. гръцката комунистическа радиостанция обявява края на откритите военни действия и много от останалите комунистически бойци бягат от страната в съседна Албания. Смята се, че повече от 50 000 бойци са загинали в конфликта, а повече от 500 000 гърци са били временно изселени от домовете си заради битките. Междуособиците и свирепата бруталност, които характеризират гражданската война, оставят трайно наследство от горчивина между отделните сегменти на гръцкото население, отбелязва енциклопедия “Британика”.
има информации за края на конфликта в своите “Български бюлетин” и “Служебен бюлетин” от октомври 1949 г.:
Съобщение на ББС за декларацията на гръцкото демократично правителство
Лондон, 16 октомври 1949 г. /ББС - бълг. мисия/ Радиостанцията на гръцките бунтовници, която понастоящем изглежда че действа в Румъния, предаде днес дълго изявление от така нареченото временно гръцко правителство. В него се отправя предупреждение до атинското правителство, че последното се лъжело, ако смятало, че бунтовническото движение е унищожено. Армията на бунтовниците остава мощна и непокътната, тя не е сложила оръжие, а се е оттеглила пред наличността на по-голяма сила, за да спаси Гърция от пълно унищожение. В радиопредаването се заявява също, че миролюбивото разрешение на гръцкия проблем се търси сега в ООН с участието на Русия. (…) В изявлението се апелира за провеждане на задружна борба на всички прогресивни народи, начело със Съветския съюз, за осигуряването на мира и свободата.
***
Първото заседание на парламента беше подновено. Депутатите се събраха, за да направят пореден - пети, опит да изберат председател на Народното събрание. Пристъпваме към нов кръг предложения и гласуване, според приетите процедурни правила, каза в началото председателстващият заседанието Силви Кирилов.
Преди началото на заседанието в кулоарите на парламента съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков призова ГЕРБ-СДС на оттеглят кандидата си Рая Наразян, тъй като, по думите му, Назарян събира най-много отрицателен вот от всички номинации.
Ако се стигне до балотаж за председател на парламента, ще подкрепим Силви Кирилов, каза Джевдет Чакъров преди заседанието.
Представители на различни парламентарно представени политически формации излязоха при протестиращите таксиметрови шофьори, които изразяват недоволството си в центъра на София срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
Първи при протестиращите излязоха народните представители от „ДПС – Ново начало“ Халил Летифов и Байрам Байрам. Те посочиха, че формацията се ангажира с проблемите на бранша и ще положи усилия за решаването им. Протестиращите настояха пред Летифов, като бивш ръководител на Комисията по транспорт и съобщения в предходния парламент, да се намери бързо решение на проблема.
След това при протестиращите излязоха Кирил Петков и Асен Василев, съпредседатели на „Продължаваме Промяната“. Според Кирил Петков едновременно увеличаване на цената на застраховката прилич
Условията в планините не са подходящи за туризъм, казаха от Планинската спасителна служба на БЧК.
Времето е ветровито, с разкъсана облачност, на места има мъгла, очакват се превалявания от дъжд в западната част на страната.
На места по билата има и силен вятър.
От НИМХ също съобщиха, че днес ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява.
Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се проявява като фьон, максималните ще достигат 18°-20°.
Таксиметровите шофьори от четирите фирми в Ловеч излязоха на протест. Те преминаваха през града в колона и с надути клаксони в продължение на час. Недоволството на таксиметровите водачи е породено от поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
„Тройно по-скъпи са застраховките. Това ще доведе до увеличение на цените за клиентите“, каза Стоян Колев, който до момента е плащал 260 лева за застраховка, а сега ще му струва над 700.
Протестиращите посочиха, че недоволството е насочено към цялата държава. В Ловеч тарифата на таксиметровите услуги е фиксирана, независимо от изминалото разстояние. Водачите на таксита обаче са заканиха, че ако не им намалят цените на застраховките, ще взимат от клиентите толкова, колкото покаже апаратът.
„Това увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ е напъ
Потушен е пожарът в жилищната сграда в Свети Влас, съобщиха от кметството в града.
Пожарът избухна в следобедните часове днес, а живущите в сградата бяха евакуирани. Огънят е тръгнал от последния етаж, засегнат е и покривът на жилищната сграда.
Няма данни за пострадали. Към момента не е ясно какви са причините за пожара, посочиха от кметството.
Коментари по прокламацията на гръцкото демократично правителство
Лондон, 17 октомври 1949 г. /ББС/ Един говорител на гръцкото министерство на външните работи е заявил днес, че вчерашното съобщение, продадено от бунтовническата радиостанция за прекратяването на военните операции, е било чисто и просто признаване на един свършен факт – тяхното поражение, а така също и опит да бъдело оправдано.
Той е заявил, че макар бунтовниците да заявявали, че военните действия щели да бъдат прекратени, то не заявявали, че бунтовническата им армия е разтурена.
Вашингтон, 17 октомври 1949 г. /Ройтер/ Един представител на американското министерство на външните работи заяви днес, че правителството гледа "със значителна резервираност" на съобщението на радио "Свободна Гърция", че гръцките партизани са преустановили военните действия. Няма начин да се узнае дали партизаните вършат това, което те казват", заяви той. Той добави, че ако съобщението излезе вярно, нуждата за военна помощ на Гърция ще бъде по-малка, отколкото досега. Обаче той не предрича никакво спиране на подобна помощ за Гърция.
Един вестник цитира гръцкия министър на войната Панайотис Канелопулос, който бил казал: "Невъзможно е да се отдава каквото и да било значение на бандитското съобщение, което не е нищо друго, освен признаването на един свършен факт."
Лондон, 17 октомври 1949 г. /ББС – българска емисия/ Вчерашната декларация предадена на радиостанцията на гръцките бунтовници, в смисъл че въоръжените действия били прекратени, отново повдига въпроса за политиката, която Съветският съюз ще следва за в бъдеще на Балканите. В своята декларация гръцкото бунтовническо движение спомена за усилията, които в този момент се правят от Обединените народи (ООН – бел. ред.) за уреждането по миролюбив начин на балканския въпрос. В декларацията обаче се споменава следното: "За да се подпомогне на тези усилия, целящи омиротворяването, нашите сили прекратиха военните действия в Грамос, но това не означава, че ние сме сключили мир".
Тълкувайки декларацията на гръцките бунтовници във връзка с предприетите сега усилия от Обединените народи за посредничество, в днешния си брой в. "Манчестер Гардиан" пише следното: "Декларацията на гръцките бунтовници, в смисъл че те прекратяват военните действия, не е от голямо значение, що се отнася до нейното съдържание, а поради факта, че въобще тя е била направена. (...) С това изявление бунтовниците не поемат никакви задължения. За отбелязване е обаче, че при други случаи, когато поради понесените поражения те са били заставяни да прекратят действията, бунтовниците никога не са се опитвали да разгласят обширно този факт. Обаче ако сега те внезапно се опитват да тръбят, че страната се нуждае от мир и хляб, докато по-рано надаваха войнствени крясъци, то това ни кара да мислим, че те са осъзнали, че войната, която водят, е политически необоснована и напълно безнедежна във военно отношение и че ако тя бъде продължена, на тях ще им бъде отнета и подкрепата, от която те сега се ползват. (...)
Колкото и безнадеждно да е положението на бунтовниците, обаче, не изглежда вероятно те да направят такава декларация, ако тя не съвпада напълно с политиката на Съветския съюз. Може би русите са научили и разбрали, че при наличността на неуспех не би било разумно да се продължава същата политика. В този смисъл има и други някои указания. Още през пролетта Громико показа, че желае гръцкият въпрос да бъде уреден. В сегашната сесия на Общото събрание на Обединените народи славянският блок, гласувайки за пръв път единодушно във връзка с Балканския въпрос, се съгласи този въпрос да бъде разгледан от една помирителна комисия, чийто доклад се очаква в скоро време. (…) Дали Русия възнамерява да отиде по-нататък е съмнително, но изглежда като че ли моментът за започване на преговори е настъпил. Намирането на база за разбирателство сега е предоставено на помирителната комисия." Това бе мнението на либералния в. "Манчестер Гардиан".
***
Два дни след обявлението на радио “Свободна Гърция”, Публикуваме цялата прокламация в своя “Български бюлетин”:
“Свободна Гърция”, 18 октомври 1949 г. /Радио/ Прокламацията на гръцкото временно демократично правителство до гръцкия народ.
Три години и половина се изминаха откакто англоамериканските империалисти и техните монархофашистки слуги потопяват родината ни в кръв и я превръщат в развалини. През това време стотици и хиляди намериха смъртта си, а други стотици и хиляди останаха сакати за цял живот, като проляха кръвта си.
Цели три години и половина Гръцката Демократична войска се би, защитавайки честта на Гърция, независимостта на страната, свободата и интересите на народа. Цели три години и половина искаме честно споразумение, справедлив демократичен мир. Монархофашистките слуги и техните чуждестранни господари настояват за пълна катастрофа. За нас стана ясно, че тези врагове на Гърция и на народа предпочитат да видят и последния жител на нашата страна мъртъв, последната къща разрушена, последното дърво изкоренено, отколкото да се съгласят с правото на народа. Те изразходват милиарди долари, хвърлят в огъня нашите синове, изсипват върху телата на нашите синове, майки и братя стотици хиляди тона нажежено желязо. И днес те се хвалят и си мислят, че са победители, защото Демократичната войска предпочете да прекрати кръвопролитието, след като те, подпомогнати от предателството не изменника Тито, не помислят да оставят нищо здраво в тази страна. Обаче те се лъжат, ако мислят, че вече не съществува Демократичната войска. Демократичната войска не сложи оръжието, а само го държи при нозе. Тя отстъпи пред огромното материално превъзходство на чуждите окупатори, подкрепени и от титовата измяна и предателство, които заби нож в гърба. Обаче Гръцката Демократична войска не се преви и не е разгромена. Тя продължава да е силна и с непокътнати сили. Тя прекрати кръвопролитието, за да спаси Гърция от пълно унищожение, защото постави интересите на страната и народа по-високо от всичко друго.
Сега, в Общото събрание на ООН, по инициативата на Съветския съюз се полагат настойчиви усилия да се намери едно мирно уреждане на гръцкия въпрос. А атинските управници говорят за вътрешно нормализиране, за избори и амнистия. Усилията за вътрешно омиротворяване отговарят на нашите най-хуманни стремежи, които ние поддържаме години вече. (…) Това не означава капитулация. Означава само пълна привързаност към интересите на родината, която не желаем да видим унищожена.
Ние ще бдим и няма да прекратим нито за момент нашата борба за народни правдини, за неговите политически и икономически права. (…)
Обаче, ако те продължат клането и престъпленията, народът няма да коленичи, защото има достатъчно сила, за да вразуми ония, които не искат да дойдат на себе си.
От едно нещо се нуждае днес народът и страната: от мир и възстановяване. (…)
***
Лондон, 18 октомври 1949 г. /ББС – българска емисия/ Декларацията на гръцките бунтовници, че преустановяват военните действия, е предизвикала голям интерес в средите на Обединените народи в Лейк Съксес. Кореспондентът на радио “Лондон” съобщава, че някои делегати считат декларацията като коз в ръцете на Русия, за да може да й послужи да осъществи своите желания в Обединените народи. Русия, изтъква нашият кореспондент, желае да попречи на Югославия де бъде избрана за член на Съвета за сигурност, а понастоящем Югославия има по-големи изгледи да бъде избрана в Съвета за сигурност, особено след нейното твърдо държание срещу Коминформа (Комунистическо информационно бюро за насърчаване на международната комунистическа солидарност, съществувало от 1947 г. до 1956 г. – бел. ред) и след като престана да оказва помощ на гръцките бунтовници.
Нашият дописник пише, че в Атина меродавните военни среди смятат, че декларацията на бунтовниците е само дипломатическа стъпка в полза на русите, които сега може би ще твърдят, че комунистите са направили жертва за помирението и в замяна на това ще поискат за себе си концесии от гръцкото правителство. Главната концесия може да бъде гръцкото правителство да се откаже от своите претенции спрямо Северен Епир. Това може да означава, че русите искат да имат свободни ръце в Албания за действия срещу Тито.
***
Радио “Атина” за прокламацията на временното гръцко демократично правителство
Атина, 18 октомври 1949 г. /Радио – бълг. емисия/ Миналата седмица се завърши официално въоръженият бунт на Комунистическата партия – бунт, който целеше насилственото превземане на властта и зачисляването на Гърция към страните зад желязната завеса. Това започна на 18 март 1946 г. (…) и след като премина много етапи, стигна до разгромяваното на 21 август 1949 г. с победоносното свършване на голямото сражение на Грамос.
Завчерашната декларация на Временното гръцко правителство за спирането на военните действия показва, че чуждите покровители на гръцкия комунизъм са се убедили в безсмисленото продължаване на бандитската война.
Атинските правителствени кръгове и чуждите дипломатически мисии посрещнаха без изненада съобщението на бандитите, които оповестяват спирането на неприятелските действия шест седмици след съвършеното им разгромявано и отблъскване на остатъците им отвъд границите.
От отговорен източник се съобщи, че се касае за един документ, признаващ поражението на бандитите. От друга страна Министерството на войната подчерта, че не е възможно са се отдаде никакво значение на това съобщение, понеже то не съставлява, освен признание на един свършен факт, а този неоспорим факт е пълното поражение на бандитите и пренасянето на бандитизма извън гръцките територии.
***
Загубите на монархофашистите от военните действия в Гърция
Лондон, 24 октомври 1949 г. /ББС – българска емисия/ Гръцкият министър на стопанството заяви вчера, че поради извършените опожарявания, опустошения и грабежи, бунтовниците са стрували на държавата 380 милиона долара. Тези загуби, добави той, съставляват 85% от американската помощ, отпусната за невоенни цели.
***
Монархофашистката войска в Гърция щяла да бъде намалена
Атина, 26 октомври 1949 г. /Ройтер/ Гръцкият министър-председател заяви пред представителите на печата снощи, че гръцкото правителство възнамерява да направи едно намаление на въоръжените сили с приключването на военните действия.
Той заяви това във връзка с предупреждението на американския посланик, че гръцката армия, завършвайки сега последния стадий на гражданската война, трябва да бъде намалена числено, за да се избегне един тежък дефицит в бюджета. (…)
***
Реч на гръцкия крал в Солун
Атина, 26 октомври 1949 г. /Радио – бъл. ем./ Според телеграма от Солун, там са пристигнали техни величества, посрещнати възторжено от населението.
Вечерта, през време на банкета, даден в чест на техни величества от страна на Солунската община, кралят, отговаряйки на тоста на кмета, каза следното:
"Всички виждаме голямата разлика на днешния ден в сравнение с миналата година. Страната се освободи от организирания комунизъм. За нещастие обаче, принудени сме още да носим оръжието на ръка, като се има предвид, че и до този момент северните ни съседи не са показали още никакъв знак на добра воля. Двадесет и осем хиляди гръцки деца се намират в техни ръце. Ако имаме някои малки указания, че накря ще ни ги върнат, добре, но нищо не ни убеждава в това. Ето защо ние сме от все сърце признателни и никога няма да забравям помощта, която съюзниците ни даваха и дават. Това обаче не означава, че можем да променим положението без да вземем мерки за нашата сигурност.
Първа наша грижа сега е изграждането, доколкото разбира се имаме мир и никаква опасност не ни заплашва отвън. Гъркът притежава винаги жизненост и представлява пример за другите народи. С тази жизненост той ще изгради отново страната си. Ако имаме мир в бъдещето, в много късо време ще се намерим в по-добро положение.
И друг път съм казвал, че вън от въпроса за повдигани на политическия и качествения уровен (равнище, ниво – бел. ред.) трябва да направим от Гърция духовния център на Средиземноморието, ако не и повече. Аз вървя твърдо в тази насока и констатирах вече, че тази идея има отговор във всички класи. (...)
***
Демобилизация на гръцки войски
Атина, 29 октомври 1949 г. /Франс прес/ От 30 октомври, съгласно решението на Министерството на войната, 38 и 39 набор от националната гвардия от областта Атика се демобилизират. Тези два набора от гвардията са единствените останали на служба в армията.